środa, 12 listopada 2008

Perioikoi


Przed chwilą skończyłem dwa pierwsze elementy do armii spartańsko-peloponeskiej. Zacząłem od periojków, czyli mieszkańców Sparty, którzy byli ludźmi wolnymi, ale nie posiadali pełni praw obywatelskich. W przypadku wojny byli często mobilizowani, zaś ich oddziały wchodziły w skład armii obywatelskiej. Kadra oficerska takich oddziałów zawsze się wywodziła spośród Spartiatów. Oddziały te były gorzej wyposażone od regularnych oddziałów lacedemońskich. Na uzbrojenie składał się przede wszystkim hoplon z monogramem miasta, z którego periojkowie się wywodzili - w tym przypadku jest to litera lambda, znak Sparty. Ponadto pilos, czyli hełm otwarty, bardzo ceniony w Sparcie, dzięki lepszej widoczności i słyszalności, co w przypadku oddziałów przeznaczonych do manewrowania było niezwykle ważne. Włócznia, krótki miecz (xiphos) i podobnie jak w przypadku Spartiatów, czerwony exomis, nowy typ tuniki używany przez hoplitów.
Choć periojkowie ustępowali poziomowi wyszkolenia Spartiatów, bez dwóch zdań byli lepszymi i i bardziej karnymi wojownikami, niż niektórzy hoplici mniej walecznych poleis Hellady.

To dopiero początek, docelowo planuję dwie dywizje periojków, złożone każda z czterech lochosów. Czyli rzec można, że 1/8 mam już z głowy :).


Na zdjęciach:
Figurki metalowe firmy Xyston, skala 15 mm, malowanie listopad 2008.
Podstawki kompatybilne z systemem Field of Glory.

Brak komentarzy: