wtorek, 2 września 2008

Dzieje Kartagińczyków

Choć "Dzieje Kartagińczyków" to książka popularno-naukowa, czyta się ją z zapartym tchem. Pierwsze rozdziały przenoszą nas w niezbadany okres początków Kartaginy. Autor w zgrabny sposób posługując się źródłami tworzy obraz pierwszych wieków Miasta Dydony.
Obok historii konfliktów z greckimi polis znajdziemy tu także rozdziały traktujące o kulturze i sztuce, dowiemy się jak upadła monarchia i jak powstały rządy oligarchii, prześledzimy od początku stosunki z Republiką Rzymską, z zapartym tchem przeczytamy o wojnach Agatoklesa i Pyrrusa. Zaś w ostatnich rozdziałach odnajdziemy nowy punkt widzenia na wojny z Rzymem, jakże inny niż ten reprezentowany przez większość historyków.
"Dzieje Kartagińczyków" to opracowanie dotyczące historii Kart Hadaszt od powstania, aż do zagłady miasta. Pan Krzysztof Kęciek ma dar przedstawiania historii w taki sposób, że poznaje się ją z wypiekami na twarzy i z zapartym tchem, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich prawideł warsztatu historycznego. Moim zdaniem to jedna z najlepszych pozycji tego autora, lektura obowiązkowa dla badaczy historii Kartaginy, zarówno tych, którzy robią to hobbystycznie, jak i profesjonalnie. Praca otrzymała przychylny komentarz pani profesor Ewy Wipszyckiej z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie historii starożytnej.

Brak komentarzy: