niedziela, 26 sierpnia 2012

Impetus


Dziś spotkałem się z Bezą i Pawłem Kurem z QR Miniatures w klubie "Agresor", aby rozegrać pierwsze potyczki w systemie Basic Impetus. Zasady są dedykowane dla wojen od starożytności po zmierzch baroku. To był miło spędzony czas i nowy system bardzo przypadł mi do gustu. Rozegraliśmy dwie średniowieczne bitwy stoczone w wojnie polsko-niemieckiej między siłami Bolesława Chrobrego, a wojskami Henryka II. Oto moje wrażenia dotyczące zalet Impetusa:

1. Basic Impetus jest darmowy, doskonale się nadaje, aby wdrożyć się w podstawy, zanim podejmiemy decyzję o kupnie zaawansowanych zasad.
2. Reguły są proste i przejrzyste, gry idą bardzo płynnie.
3. Modele są kompatybilne z DBA, DBM, DBR, FoG oraz Ogniem i Mieczem, a to oznacza, że moje figurki będą miały zastosowanie.
4. Siła i efektywność oddziału spada wraz z otrzymywanymi obrażeniami.
5. Przepisy doskonale oddają ideę impetu i jego wpływu na walkę.
6. Zasady ruchu są bardziej elastyczne niż w DBA, czy FoG-u, porównywalne do dynamiki zasad OiM.

Planuję rozegrać kolejne gry najszybciej jak to będzie możliwe. A oto kilka zdjęć z dzisiejszego starcia. Koniecznie rzućcie okiem!


Today I met with Beza and Pawel Kur from QR Miniatures in "Agresor" wargaming club to play my very first battles in Basic Impetus system. The rules are perfect for wargames from antiquity to end of baroque. It was very great gaming day and I'm very satisfied with test of new system. We played two medieval battles between Boleslaw I the Brave's Polish forces and army of German king Henry II. These are my impressions of Impetus' advantages:

1. Basic Impetus is free system, very nice to playtesting before you purchase the advanced rules.
2. The rules are simple and clear, the games are very dynamic.
3. The models are compatible with DBA, DBM, DBR, FoG and By Fire & Sword systems, it means that my models are useful.
4. Unit's force and effectiveness is decreasing when gaining damage.
5. The rules nicely reflecting the influence of impetus during a combat.
6. The movement is more flexible than in DBA or FoG, comparable to dynamic of BF&S rules.

I'm planning to play another games as soon as possible. These are some images from today's battles. Please take a look at those pictures!


6 komentarzy:

Bart Zynda pisze...

Muszę Ciebie zmartwić, basic Impetus i Impetus różnia sie bardzo od siebie. Ale warto zainwestować w ten system (znajomi bardzo sobie go chwalą)

Stelker pisze...

Tak z ciekawości gdzie można znaleźć listy armii do renesansu i baroku . Impetus nawet w wersji darmowej jest całkiem fajny rozgrywałem w tym systemie starcia starożytne i całkiem fajnie się grało bitwę pod Magnezją

Yori pisze...

Barok jest dopiero w powijakach. Tu masz pierwsze listy armii:

http://dadiepiombo.com/bbaroq1.html

Resztę możesz przygotować na ich podstawie sam na podstawie OdB chociażby przygotowywanych przez Kadrinaziego i publikowanych na różnych forach, głównie Forum Strategie i Forum Ogniem i Mieczem.

MiSiO pisze...

Mam podręcznik do IMPETUSA oraz 2 Impetus Extra (z wojnami husyckimi i Polakami oraz świeży EI z antykiem t.j Diadochami, wojnami punickimi itp.). Gra robi wrażenie. Na razie teoretycznie, bo nie mam z kim grać.

Mam nawet w połowie zrobioną 300-400pkt armię Seleukidów (jazda, rydwany, słonie, lekka piechota). Właściwie zostało domalować falangę i agryraspidów...

Thanos pisze...

Nice one Yori! :)

Monty pisze...

You have such a bright and beautiful painting style that you make your 15mm look like 28mm. I'll be returning to see what I can learn, and admire your handiwork!