sobota, 20 grudnia 2008

Sześciofuntówka


Prace nad Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich trwają. Drugi pluton "się maluje", natomiast w międzyczasie skończyłem sześciofuntowe działo przeciwpancerne. Dokonałem dwóch istotnych przeróbek. Pierwsza to usunięcie hamulca wylotowego na krańcu lufy, druga to "falbanki" na wierzchołku pancernej osłony czołowej. Te dwa elementy były dość charakterystyczną różnicą w porównaniu z późniejszą wersją działa 6 pdr. Falbanki nie są zbyt widoczne na tym ujęciu, ale to zdjęcie robocze. Gdy pomaluję obsługę mam zamiar tak ustawić działo, aby było lepiej widać wspomnianą część działa. Tym bardziej, ze kosztowało mnie to wiele pracy okrągłym pilnikiem.

9 komentarzy:

rrober pisze...

Znowu będzie, że się czepiam, ale ...
Kiedy to właściwie SBSK używała bojowo 6 funtowych dz. ppanc?
Pierwsze działa tego typu pojawiły się na froncie afrykańskim dopiero w okresie bitwy pod Gazalą i były w pododdziałach 1 Brytyjskiej DPanc, a strzelcy karpaccy używali ich dopiero we Włoszech w 1944 roku.
Chyba lepsza byłaby 2 funtówka :)

Yori pisze...

Artylerzystów miałem zamiar pomalować w battle dressy i "naszyć" im plakietki Poland oraz choinki na biało-czerwonym tle. Niestety braki w modelach powodują, że muszę czasem posiłkować się sprzętem z 3 Karpackiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej. Jeśli ta armia ma kiedyś wjechać do bitwy, to takie zabiegi są konieczne. Tym bardziej, że rozpiska ma być legalna z listą armii danego systemu, nie jest rozpiską superhistoryczną, do autorskiego systemu i rozgrywek w gronie purystów.

Zresztą odpowiedni komentarz pojawi się wraz ze zdjęciem gotowej całości.

Zapewniam Cię także, że jeśli zostaną wyprodukowane modele dział 2pdr, z największą przyjemnością się przezbroję, aby dążyć do idealnego poziomu historyczności.

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma...

A na zakończenie dodam, że 3 KPAPpanc. miał jedną baterię 17-to funtowych dział, czego nie zamierzam pominąć w mojej kolekcji "karpackich" modeli.

rrober pisze...

No, tak - rzeczywiście dostępne są głównie modele do okresu walk we Włoszech i w Europie Pn-Zach. 1943-45. A to już inne mundury niż te z Pustyni Zach. - może wyjściem byłoby działko ppannc Boforsa 37mm lub zdobyczczne włoskie działko 47/32? (jakie były Tobruku, gdzie SBSK przejmowała sprzęt po luzowanych oddziałach brytyjskich i australijskich).
Co do puryzmu to moim zdaniem też nie należy przesadzać, ale warto się trzymać pewnych kanonów historycznych, które wykluczają sytuacje, jakie nie zdarzały się podczas wojny (a które czasami miałem okazje widywać na planszach bitewnych - np. Tygrys Królewski pełniący funkcję czołgu dowodzenia w batalionie Pz.IV itp.)

Yori pisze...

Pomysł z działkiem Boforsa 37 mm lub zdobycznym włoskim 47/32 rewelacyjny i na pewno go wykorzystam.

Do "Operation WW2" (Afrika) musi być jednak pdr. Lista armii przewiduje następujące działka 2, 6 i 17 funtowe. Innych na liście nie ma. Mogę sobie w gronie znajomych wystawić Boforsa lub włoskie działo (co pewnie uczynię), ale chcę mieć też armę uniwersalną, aby móc zagrać także z nieznajomym, a wtedy musi być "legalna", aby nowy kolega nie poczuł się okantowanym :)

Po prostu zrobię sobie wersję "standard" z 6pdr i "expert" bliższą prawdzie historycznej, a nie tabelkowej :)

rrober pisze...

Bofors ma charakterystyki zbliżone do niemieckiego Pak-a 36, a włoska armatka 47/32 jest odrobinę gorsza od 2 funtówki - więc ewentualnie można przyjąć je jako zamienniki działek istniejących w przepisach.

Yori pisze...

I tak też uczynię, wielkie dzięki za patent!

q.b. pisze...

siemanko !!!

bardzo ładnie wyszła armatka :)
kiedy przewidujesz finisz prac ?! - chcę już coś pograć :D:D:D

jeśli chodzi o samą grę, to jest ona dziurawa w kwestii army-list i rozpisek... trzeba kombinować i samemu pisać statsy w wielu przypadkach - jak np: zdobyczne czołgi francuskie używane przez Niemców w Normandii 1944 jak Somua, FT17 i inne Renault podobne produkcje...brakuje trochę rzeczy z Ost-frontu.

Mi tam hipotetycznie nie przeszkadzałoby użycie Bofors'ów na stole, więc luzik :) - trzeba coś ułożyć do nich statsy odpowiednie :)

btw. podręcznik zawierający wszystkie dodatki i poprawione przepisy i army listy pojawi się na przełomie Stycznia i Lutego 2009 so stay tuned !!! :)

xardas pisze...

Co do zdobycznych francuzów mogę opublikować listę ;)

Yori pisze...

@ q.b. finisz prac jest bardzo odległy, ale po nowym roku jestem do Waszej dyspozycji, w końcu dysponujecie tak dużą kolekcją, że na pewno damy radę :)

@xardas chętnie zobaczę Twoją listę Francuzów. Mam pełne zaufanie do Twoich rozpisek!