niedziela, 13 grudnia 2009

Husyccy hetmani / Hussite marshals


Ostatnie wieczory miałem zajęte z powodu "śledzików" lub dłubania przy Hetzerze w skali 1:72. Ale nadszedł najwyższy czas, aby dokończyć generalską podstawkę taboru husyckiego. Na podstawce znalazło się trzech hetmanów husyckich. Choć pełnili tę funkcję w różnych okresach krucjat przeciwko czeskim protestantom, pozwoliłem sobie jednak umieścić ich razem. Zresztą kto wie, może Hynek Kruszyna z Lichtemburka i Jan Rohacz z Dube walczyli ramię w ramię u boku Jana Żiżki z Trocnowa, w jednej z wielu zwycięskich bitew pod dowództwem tego jednego z największych czeskich wodzów? Nazwijmy to licencia artistica :).

In the last few days I was busy. I was participating in some x-mas parties and was modelling 1:72 scale Hetzer. But the time has come to finish the hussite generals' element. There are three hussite marshals on the base. The fact is that they were commanders in diffrent times of hussite wars, but I let them stand together. But who knows, maybe Hyneck Krushina of Lichtemburk and Jan Rohac of Dube were fought hand in hand with Jan Zizka of Trocnovo in one of many victorious battles under the command of this superior czech leader? You can accept it as licencia artistica :).

3 komentarze:

czaki pisze...

Yori, Czesi wyszli wspaniali. Masz zamiar zrobić do tej armii jeszcze jakieś elementy? Może jakiś własnoręcznie wykonany wóz? Polecam rozejrzenie się w taniej książce za pozycją Andrzeja Michałka: "Wyprawy krzyżowe - Husyci", ja tę potężną książkę (wyd. Bellona) kupiłem za grosze. Merytorycznie autor ma skrzywienie antyklerykalne i podkreśla to co krok, ale dla nas najważniejsze i tak są ilustracje i opisy kwestii militarnych, a tych jest ogromna ilość. :)

Yori pisze...

Kolejne elementy będę robił w przyszłości jako przerywnik w pracach nad Powstańcami Warszawskimi. Książkę Michałka znam i cenię sobie. Na pewno lekka jazda będzie w oparciu o jego ilustrację kawalerzysty notabene znajdującą się na okładce. Wozy będę robił Miniarta, ale na pewno będę konwertował, tak, że każdy będzie inny. Celowo także na elemencie generalskim nie umieściłem sztandaru, bo zamierzam umieścić po jednym na każdym wozie. A tych będzie pięć. Będzie też sztandar na alternatywnym elemencie 4Bd, a także konwersja Prokopa Wielkiego.

Marcin Koszuta pisze...

Będzie Chwat, Będzie Chwat!! Trzymam kciuki, a figurki oczywiście piękne! ;)