poniedziałek, 3 grudnia 2012

Lekka jazda Baktrów / Bactrian light horsemen


Całkiem niedawno listonosz dostarczył mi paczuszkę z Xystona, dzięki temu mogłem poważnie ruszyć z malowaniem mojej armii Achemenidów do Impetusa. Na dobry początek pomalowałem lekką jazdę z Baktrii. Uwielbiam ich kolorowy, a zarazem tajemniczy styl.

Baktrowie byli lojalnymi poddanymi perskich władców. Po podboju Sogdiany, na południu od rzeki Oxus (Amu-Daria), Aleksander spotkał się z niezwykle silnym oporem. Po dwóch latach krwawej kampanii udało mu się tylko częściowo ujarzmić tę krainę, co wielce drażniło jego ambicję zdobywcy. Po śmierci Aleksandra i Pierwszej Wojnie Diadochów Baktria stała się częścią Imperium Seleukidów.

Tak więc ci kolorowi jeźdźcy staną się nie tylko częścią wojsk Achemenidów, ale także mogą się nadawać jako najemnicy armii perskiej Aleksandra lub Seleukidów. Czyli całkiem udany zaciąg :)

The delivery from Xyston has arrived so I could start to paint my Impetus Achaemenid army. To make a good beginning I've started with Bactrian light horsemen. I love their colourful and mysterious style.

The Bactrians were loyal allies to Achaemenid Persian empire. After Alexander's conquest of Sogdiana in the south, beyond the Oxus river (Amu-Darya), he met strong resistance. After two years of war and a strong insurgency campaign, Alexander managed to establish little control over Bactria which he was annoyed at. After Alexander's death and First Diadoch War Bactria became a part of the Seleucid Empire.

So these colourful horsemen aren't be only proper for Achaemenid army, but they may come in useful for Alexandrian Imperial or Seleucid armies too. It's a very nice recruitment :)


16 komentarzy:

Inkub pisze...

Co tu dużo pisać, jak zwykle stały, bardzo wysoki poziom:)

Monty pisze...

Lovely unit with great colors. One of the nice things about painting ancients is the ability to port a unit through different armies!

Ray Rousell pisze...

Great looking unit, beautiful painting!

Pablo pisze...

Świetni są i figurki bardzo fajne.

Greko-baktrowie to była moja ulubiona armia w DBAOL. Zabójcze połączenie piki, słonie i łuki :-)

Yori pisze...

Wielkie dzięki za komentarze koledzy!

Thanks a lot for your comments mates!


@Pablo:
O Greko-Baktrach pomyślę na poważnie jak wyjdą Partowie Xystona, których Cisza niewątpliwie weźmie pod komendę :)

Telamon pisze...

Xystonowi Partowie będą do Baktrów prawdopodobnie pasowali jak stalowa pięść do nosa (patrząc na np. jazdę machabeuszy)

Yori pisze...

@Telamon:
Partowie będą armią przeciwną dla Greko-Baktrów, więc zrozumiałe, że będą pasowali jak pięść do oka :)

Zaś poziom historyczności figur ocenimy dopiero po premierze.

Telamon pisze...

Partowie z pewnością będą historyczni. ;) Sęk w tym iż będą wykonani prawdopodobnie na wzór tych z I p.n.e - III n.e (do których mamy najwięcej danych i rekonstrukcji) - czyli konie w pełnym pancerzu, jeździec też. Partowie-przeciwnik dla Baktrów... najlepiej złożyć z Kuszanów Khurasany na nieopancerzonych koniach, konnych łuczników - głównie Xystonowi Scytowie. Partowie z drugiej połowy II p.n.e to może Sukcesorscy Katafrakci Xystona, z przymrużeniem oka na pancerze.
Oczywiście zawsze można olać kwestię historyczną i uznać iż każdy ładny, pancerny Part się nada. ;)

Yori pisze...

Ano pożywiom-uwidim. Nie chcę próbować prognozować, gdyż o Partach wiem na razie tyle co można przeczytać na forum Xystona.

Jeśli zrobią Partów z I wieku p.n.e. to Greko-Baktrów dam radę złożyć na ten okres. Zawsze lubiłem majstrować przy figurkach nożem i Green Stuffem :P

Herki pisze...

Mam pytanie dotyczące podstawek :) jakich kolorów uzywasz do zrobienia "piasku":)

Yori pisze...

Kolor podstawowy to Vallejo Game Color Desert Sand. Potem robię washa z Vallejo Brown Glaze + Citadel Wash Sepia. Po wyschnięciu robię drybrush Vallejo Model Color Iraqi Sand, a na końcu delikatna przecierka Citadel Bleached Bone.

marco pisze...

i give you a liebster award

http://marcofwar2.blogspot.fr/2012/12/liebster-awards.html?showComment=1354874988134#c7155651828815930743


1. you paint so well
2. your country seems to hide so much treasure in wargaming and painting

Telamon pisze...

Ok Yori, tylko pamiętaj iż (I p.n.e) wówczas Greko-Baktrów praktycznie już nie było. Kuszanie i Sakowie zmietli ich około 145-130 p.n.e. :P

Yori pisze...

Oznacza to, że walki z Partami będziemy musieli rozgrywać we wcześniejszym okresie. Martwić się o to będziemy gdy Xyston wyda Partów. Zobaczymy, czy uda się ich zaadoptować do II-go wieku p.n.e.

Na razie to muszę najpierw skończyć Achemenidów :P

Herki pisze...

dzieki bardzo za odpowiedz ale nie moge znaleść koloru desert sand z palety vallejo mozesz im powiedziec gdzie kupiles albo czy nazwa sie nei zmieniła ?:)

Yori pisze...

Poszukaj w linii GAME Color, a nie MODEL Color. Oto pełna nazwa:

72.063
Desierto
Desert Yellow

Faktycznie brzmi inaczej niż podałem, to mój błąd, gdyż na pojemniczku nazwa się wytarła i pisałem z pamięci. Wybacz :)