sobota, 24 listopada 2012

Przegrupowani do Basic Impetusa / Regrouped for Basic Impetus


Trzy lata temu pomalowałem gotowy zestaw Achemenidów Xystona do DBA. Moi Persowie stoczyli około 20 bitew towarzyskich i prawie drugie tyle na turniejach. Następnie powędrowali w pudełeczku na zasłużoną emeryturę. Teraz nadszedł czas, aby wrócili do gry. Ponieważ pracuję nad armią Achemenidów do Basic Impetusa, postanowiłem zrobić użytek z moich starych perskich weteranów. Posłużą jako rdzeń, wokół którego będę rozbudowywał oddziały.

Po domalowaniu ostatnio rydwanu mam w tej chwili dwie gotowe jednostki: rydwany z kosami oraz Takabarę. Zrobiłem zdjęcia tym elementom. A na końcu przedstawiam Wam moją listę To-Do Achemenidów do Basic Impetusa. Skończone oddziały zostały zaznaczone na zielono. Teraz pracuję nad Baktrami.


Three years ago I have painted Xyston's Achaemenid DBA set. My Persians have fought approximately 20 friendy wargames and twice as much tournament battles. Next they have retired and followed to the box. Now the time of return has come. Because I'm preparing the Achaemenid Persian army for Basic Impetus I made decission to make use of my old Persian veterans as a core of new army and paint missing elements to fulfill the task.

After finishing last painted chariot now I have two completed units: scythed chariots and Takabara. I took the pictures of these elements. Below I'm publishing my Achaemenid To-Do list for Basic Impetus. Finished units are described in green. Now I'm working with Bactrians.


LATE ACHAEMENID PERSIANS (TO-DO)
TypeMVBUIVDNotes
CM(*) 10 5 1 3 Satrapal Guard Cavalry
CM 10 3 1 2 Noblemen Cavalry
CM 10 3 1 2 Kappadokian Cavalry
CL 12 3 1 1 Bactrian Light Horsemen
FL 8 4 1 2 Takabara - Persian Medium Infantry
FP 5 5 2 3 Greek Mercenary Hoplites
FP 5 2 1 1 Kardaka - Persian Levy Hoplites
FP 5 2 1 1 Kardaka - Persian Levy Hoplites
S 8 2 0 1 Anatolian Archers
CF 8 4 5 0 Scythed Chariots

3 komentarze:

Cisza pisze...

Ja wkrótce zacznę pracę nad armią Lizymacha. Widzę, że w przyszły rok będzie pod hasłem sukcesorów w FOGu i w Impetusie.

Yori pisze...

Gdy przygotuję solidny rdzeń perski, mam zamiar dobudować do niego azjatyckich Hellenów. Będę miał wówczas do dyspozycji dowolne azjatyckie armie począwszy od króla Aleksandra, poprzez Antygona, Eumenesa, a skończywszy na Seleukosie. Potem może pokuszę się o armię Baktrii, tym bardziej, że Xyston zapowiada Partów, których idę o zakład, że będziesz chętnie malował, a z pewnością będziesz poszukiwał do nich przeciwnika. Wschodnie satrapie też się mogą nieźle spisać w zmaganiach z monarchami indyjskimi. Zaś zachodni Persowie chętnie wezmą się za łby z plemionami trackimi i scytyjskimi na północ i zachód od od Hellespontu.

Podsumowując - mając Persów - zawsze będę mile widzianym sparingpartnerem, dla wszystkich hellenofilów, a także miłośników orientalnych oraz koczowniczych armii :)

lysy bandzior z lodzi pisze...

Ja właśnie kończe ostatnie 2 oddziały jazdy greckiej (lekką tesalską i 'ogólnogrecką' kawalerię). W grudniu zabieram się za pierwszy oddział macedońsko - wczesno sukcesorski czyli lekką jazde zhellenizowanych traków.
W pierwszym kwartale 2013 powinienem pomalować jakieś 24 podstawki ciężkiej piechoty, 8 podstawek jazdy i jakies oddziały lekkie. Nawet nie dodając greków (a tych mam od cholery już pomalowanych), da to spokojnie 400-450 punktów do FOGa.
Myślę, że do wakacji powinienem mieć pomalowane spokojnie 600 pkt samych macedończyków.