czwartek, 12 sierpnia 2010

Panzergrenadier-Lehr-Halbgruppe


Skończyłem pierwszą połówkę drużyny Grenadierów Pancernych dywizji Panzer-Lehr. Figurki wyciągnąłem z zestawów Italeri i troszkę przy nich podłubałem. Jedną z charakterystycznych cech Grenadierów Pancernych z tej elitarnej dywizji szkoleniowej były mundury. Zamiast standardowych tunik M1942 używanych w większości jednostek Heer, Grenadierzy z Lehr używali krótkich kurtek w kolorze Feldgrau, identycznych w kroju jak te, które nosili czołgiści i załogi dział szturmowych. Mundury te ulepiłem z Green Suff-u. Kolejna drużyna Lehr będzie wyposażona w Panzerschreck-a i w dwa Panzerfaust-y - takie uzbrojenie jest kolejnym typowym akcentem Grenadierów Pancernych Panzer-Lehr. Troszkę się znudziłem ciągłymi konwersjami i mam ochotę zrobić coś prostszego. Dlatego następny oddział jaki pomaluję będzie to drużyna Grenadierów Pancernych SS.


I was finishing the first half-squad of my Panzer-Lehr Panzergrenadiers unit. The figures were taken from Italeri sets with some modifications. One of the characteristic feature of the Panzergrenadiers of the elite Panzer-Lehr-Panzerdivision were their uniforms. Rather than the standard M1942 tunic that many of the other Heer Panzergrenadiers wore they were issued with a Feldgrau short tunic similar in cut to that worn by Panzer and assault gun crews. I was making these uniforms with Green Stuff. Another "Lehr" team will be armed with Panzerschreck and two Panzerfausts - another typical features of the Panzer-Lehr Panzergrenadiers. Now I'm tired of conversions and I want to make something more simple. So next unit I want to paint is the Waffen SS Panzergrenadier squad.

34 komentarze:

q.b. pisze...

Taaaaaak ! Fantastycznie się prezentują... Też takich chcę!

BTW -Nie zapomnij o załogantach do kilku czołgów "letnich" które zapewne powstaną :D

Ustosunkuj się proszę też do ostatniego komentarza w poprzednim poście :D

Pozdro!

Yori pisze...

Super, że Ci się podobają :)

Czołgistów też zrobię, czołgi do Lehru także.

Konto na Facebooku założę w wolnej chwili, a na maila wyślę Ci namiary.

PW1944 pisze...

Super figurki !! Yori jak Ty to wszystko robisz. Ja od dwóch dni maluje ... ale ściany w pokoju :-( Mały remoncik.

Yori pisze...

Dzięki! W kwestii malowania ścian - wszystko w porządku, po prostu chwilowo zajmujesz się modelarstwem w skali 1:1 :)

q.b. pisze...

Zdradź rąbek tajemnicy i powiedz nam co za czołgi będą w tym projekcie :D

Yori pisze...

Panzer Lehr:
Panther A
Panzer IV H
Puma
SdKfz. 251/10 D + HQ
3x SdKfz 251/1 D + grenadierzy

Das Reich:
Panther D
StuG III G
Steyr + HQ
3x Opel Blitz + grenadierzy

Thanos pisze...

Magnificent work my friend!

Your ideas implemented are a true inspiration!!!

Well done!!!

Thanos

Yori pisze...

Thanks, it's very kind of you :)

Anonimowy pisze...

Fakt że niektóre konwersje to droga przez mękę( moja trwa już ze 4 msce), ale jak się osiąga takie efekty i z taką częstotliwością jak Yori, to niewątpliwie warto się trudzić.Gratulacje ;-).Czekam z niecierpliwością na SS-manów ;-)
Pozdrawiam Fromhold

Yori pisze...

To Twoje konwersje Fromholdzie były dla mnie zawsze inspiracją. Gdy zobaczyłem Twoje prace - postanowiłem sam spróbować. Natomiast gdy coś nie wychodzi - myślę sobie: "Fromhold dał radę - to i ja dam!"

W zasadzie to powinienem do Ciebie mówić "Mistrzu" :)

Anonimowy pisze...

Nie no zawstydzasz mnie;-)) Zauważ przy tym jak słabe jest moje tempo.Dłubanie w greenie jest stosunkowo proste, trzeba tylko mieć odpowiednie narzędzia i dużo czasu, a tego zawsze brak. Świetnie wyłuskałeś info o 'pancernym' umundurowaniu grenadierów. Obaliło to moje plany malowania 15 mm figurek jako żołnierzy Pz Lehr ;-)
BTW Nie wiecie co się dzieje z Forum Strategie?

Yori pisze...

Aktualnie Raleen jest na etapie przenosin forum na inny, mniej zawodny serwer. Kopia forum z okresu sprzed awarii jest zabezpieczona.

Wkrótce Forum Strategie powinno powrócić do życia :)

Anonimowy pisze...

Dziękuję za wiadomość ;-) a na koniec drobiazg który być może się przyda PZ IV H (J?) z dywizji Lehr
trzy białe trójki ;-)
http://img710.imageshack.us/img710/549/pzivhjlehrdiv.jpg

Pozdrawiam A.

Yori pisze...

Ciekawe z którego roku to zdjęcie. Mnie na tę chwilę modelarsko interesuje tylko lato i jesień 1944. W Normandii to chyba "trójek" już nie mieli :/

Anonimowy pisze...

To Panzer IV ;-) Zwróć uwagę na ilość kół. Skąd pochodzi? ;-) To ciekawostka;-) To kadr z niemieckiej kroniki filmowej z walk w Normandii. Jest taka znana sekwencja przemarszu kolumny czołgów. Są opracowania które podają że ów '333' pochodzi z 21 D.Panc. To błąd, na błotniku widać wyraźnie oznaczenie Lehr Division. Dywizję utworzono wiosną 44 i 'trójek' już jej nie przydzielono.;-)Jako ciekawostkę dodam że na jednym z czołgów owej kolumny można zauważyć zimmerit na bocznych ekranach kadłuba co jest co najmniej rzadkie.

q.b. pisze...

Mylisz się maestro - owszem mieli ! :)

W książce T.L. Jentz'a: "Panzertruppen vol. 2" jest info o: 39 Pz.Kpfw.III 10 Czerwca 1944, 26 sztuk w 11.Pz.Div oraz 13 sztuk w 116.Pz.Div.

Nic nadzwyczajnego w wykorzystywaniu Pz III w Normandii. Były to czołgi szkoleniowe bądź mobilne HQ kompanii...

Tak samo jak wykorzystywano w Panzer Lehr krótko lufowych Panzer IV-ek w wersji C:

http://misc.kitreview.com/armourreviews/images/mirage72853reviewgp_box.jpg

Yori pisze...

W każdym razie doskonała fotografia (dodałem ją do swojej kolekcji).

Może się pokuszę o jakąś "normandzką" trójeczkę?

A tę czwórkę C to muszę mieć!

Anonimowy pisze...

"W książce T.L. Jentz'a: "Panzertruppen vol. 2" jest info o: 39 Pz.Kpfw.III 10 Czerwca 1944, 26 sztuk w 11.Pz.Div oraz 13 sztuk w 116.Pz.Div."
"Maestro" ? ;-)) To chyba nieporozumienie ;-)
Owszem ta praca tak podaje, a jednocześnie nie ma tam śladu o PzKpfw III w dywizji Lehr. Jest natomiast mowa o 98 Pz IV(lang) i 66 Panterach.Dywizja Lehr nie była jak się uważa jednostką szkolną. Miała stosunkowo mocny skład etatowy.Sporo przestarzałego sprzętu trafiło do odtworzonej 21 DPanc, m.in. czołgi francuskie Somua, PZ III z armatami 7,5 cm, czy wrzucony przez Ciebie PZ IV (kurz). Co najmniej 21 szt PZ IV (kurz)było w czerwcu na wyposażeniu 21 DPanc. Chyba że wrzucono do tego zestawienia także inne czołgi, starszych typów.Nie znalazłem szczegółowego opisu.Czołgi PZ III zostały zresztą dość szybko utracone czy skreślone ze stanów. W lipcu w 116 D.Panc było już tylko 6 "trójek", a we sierpniu zniknęły ze stanu 11 D.Panc przy 79 Panterach.116 D.Panc również powstała wiosną 1944 , ale nie była to jednostka modelowa jak Lehr Div.
Pozdrawiam Fromhold.

q.b. pisze...

Pisałem per "maestro" tylko w odpowiedzi na słowa Yoriego ..."W Normandii to chyba "trójek" już nie mieli :/"... - czyli ogólnie na stany czołgów w Normandii, a tu taki widzę klasyczny kij w mrowisko wyszedł... :P

ps. Bez ciśnień - to tylko wargaming a nie praca naukowa!

Yori pisze...

Sześć, czy szesnaście... bez różnicy, gdy się chce zrobić jedną, jedyną "trójeczkę".

Musze przyznać, że coraz bardziej się wciągam, w te "normandzkie" tematy. Wszelkie tego typu dyskusje są bardzo pomocne, podobnie jak zdjęcia.

A ciśnienie pewnie skacze z powodu upałów :)

Jak to zwykle bywa w dyskusjach netowych - doszło do nieporozumienia. Kubie zapewne chodziło o "trójki" w kontekście "Normandii", a Fromhold wyciągnął wnioski, że w kontekście "Lehr w Normandii". Stąd całe zamieszanie :)

Anonimowy pisze...

He, he z literek, zwłaszcza tych pisanych przy zalewanych potem oczach, różne wnioski można wyciągnąć;-). Spoko luzik, ja sobie doskonale zdaję sprawę, że na stole to coś innego niż w historii.Nie mniej muszę zaznaczyć że bardzo mi się podoba to co robicie w wargamingu. Czy to Powstanie Warszawskie, St.Vith czy Monte Cassino, ale zawsze jesteście bardzo blisko historii, a to mi imponuje. Podobają mi się też bardzo
przygotowywane tereny "pod Normandię" jakie widziałem na Strategiach,poparte m.in zdjęciami lotniczymi. Naprawdę ambitne i imponujące.Ciekaw jestem ogromnie jak wykonacie tereny dla Monte Cassino;-).
Mogę tylko wyrazić żal że raczej nie będzie mi dane zagrać w takich warunkach ;-(. Natomiast w miarę możliwości służę informacją. O zdjęcie 'trójki' w Normandii może być ciężko, ale PZ IV (kurz) owszem wrzucam. Fotografia z Militariów, J.Ledwocha. Pewnie już znacie, a może jednak nie.

http://img836.imageshack.us/img836/257/pzivbc22ppanc21dpanc.jpg

Fromhold

Yori pisze...

Mimo starań, aby było jak najbliżej historii, zawsze nam się wkradnie coś fantastycznego.

Dlatego swojego bloga nazwałem "Wargaming historyczno-fantastyczny". W przypadku jakiegoś babola - każdy adwokat mnie teraz wybroni :)

Niektórych rzeczy po prostu nie da się ustalić. Od dwóch dni zajmuję się poszukiwaniami w temacie "Legion Turkiestański w Normandii". A okazuje się, że historycy nie są zgodni nawet w kolorze patek na mundurach. Ba! Nawet dokładnie nie wiedzą ile było dokładnie oddziałów azjatyckich w Normandii!

Ale odkrywanie historii przez zabawę jest dla takich dużych dzieci jak my nie tylko przyjemne, ale także bywa pożyteczne :)

q.b. pisze...

...jakby to powiedział stary Babtysta: "AMEN, Brother!" :D

Co do pomysłów na przyszłe projekty to:

- bardzo ciekawe jest posiadanie jakiegoś elementu Luftwaffe Feld Division ("na rympał" dobrane liczne załogi obsługi lotnisk, oraz zwyczajowo rezerwistów Fallschirmu) obsługujące m.in zabójcze 88-ki (posiadam fajne opracowanie o Flakkorps w Normandii - podeślę jak będę już na Białołęce - około 21 :]), w kontekście kolejnych premier Italeri jest właśnie słynna "88-ka" i widziałbym ją chętnie w wykonaniu spod Twojej fabryczki malarskiej :D

- równie klimatyczne jak ci Turkmeni o których piszesz są Osttruppen - wcieleni siłą (mniejszą bądź większą) Białorusini, Ukraińcy, Sowiety do obsad broniących Wału Atlantyckiego - to też zacny i oryginalny "must have" dla fanów Normandii :)

Anonimowy pisze...

Yori zajrzyj na Forum Ogniem i Mieczem. Wysłałem Ci coś na pw.;-)może się przyda.
Fromhold

Yori pisze...

Dzieki Fromhold za materiały! Tekst jest mi znany, gdyż identyczny był w Poligonie 1/2006 który mnie zainspirował do poszukiwań. Natomiast w Archeologii nr. 6 przypadły mi do gustu zdjęcia tego skosa w mundurze wz. 35 i w Zeltbahnie. Już wiem co będę robił po SS-manach ;)

Co do LFD to wiesz Kuba, że mam na ich puncie chyzia. Już Volksgrenadierów robiłem z elementów Luftwaffe. Ale bateria "Acht-coma-Acht" LFD to byłoby coś :)

Jedyne czego mi brakuje to czasu, bo możliwości jest multum!

q.b. pisze...

http://www.speedyshare.com/files/23814176/IIIFlakKorps_w_Normandii.rar

obiecane opracowanie o Flakkorps :)

Miłego czytania !

Yori pisze...

Doskonały artykuł. Jeśli masz więcej tego typu materiałów - daj link, albo podeślij. Adres znasz :)

Dankeschön!

Anonimowy pisze...

I ja skorzystałem, pięknie dziękuję;-) Choć mam chyba wszystkie MILITARIA to jednak w gazecie trudniej znaleźć. Z walk w Normandii przypominam sobie też artykuł w Militariach o akcjach wśród tamtejszych żywopłotów, asa pancernego uscha.Ernsta Barkmanna z 2 DPanc SS Das Reich.
Fromhold

Yori pisze...

Masz na myśli słynny "Zaułek Barkmanna" :)

Anonimowy pisze...

Tak, dokładnie ten ;-)

PW1944 pisze...

Yori, jakie Pantery wykorzystasz ? Panther A - stary ESCI czy Revella D/A? Będzie zimm ? A 3x251/1 Ausf. D .... jaka firma ??

Yori pisze...

Myślałem o Revellu. Zimmerit chcę zrobić sam.

Anonimowy pisze...

Tak, Revell jest zdecydowanie lepszy, ESCI ma fatalne wymiary i proporcje.Do tego te gąsienice. Dragon o ile pamiętam nie ma jeszcze wersji "A". Poprawcie jeśli się mylę, bo nie jestem na bieżąco. Z czego chcesz zrobić zimerit? Zawsze robiłem ze szpachli Humbrol,co nie było łatwe,teraz myślę o greenie. Daje sporo czasu na formowanie.Ale nie testowałem jak się rozprowadza na dużych powierzchniach.
Fromhold

Yori pisze...

Jeszcze nie wiem z czego zrobię, ale pamiętam, że na Forum Strategie ktoś już sam robił Zimmerit, więc skorzystam z doświadczeń pionierów :)

Zawsze w razie czego pozostaje Green Stuff ;)

Dopiero gdy kupię modele - będę się martwił :)