niedziela, 12 lipca 2009

Jan Widacki - "Kniaź Jarema"

Biografia Jeremiego Wiśniowieckiego, pióra Jana Widackiego, to jedna z najlepszych i najciekawszych książek popularno-naukowych jakie czytałem w życiu. A bo to i postać była wielce ciekawa, a i czasy burzliwe, sam autor też się wielce do poczytności przyczynił, bo pisze w sposób przyjazny i przejrzysty dla czytelnika.

Mimo, że książe Wiśniowiecki jest bliski sercu wielu Polakom, to wbrew pozorom nie łatwo o jego rzetelną biografię. Za najlepszą uważa się pracę Władysława Tomkiewicza, ale bardzo ciężko zdobyć tę publikację. Dostępna jest jedynie na aukcjach lub w antykwariatach, ale trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 100 zł. Można atakować pliki pdf, ale nie każdy lubi, i oczu szkoda. Dobrym dlatego rozwiązaniem jest praca Jana Widackiego, pisana w oparciu o Tomkiewicza, ale także nieco uzupełniona. Cenowo zaś bardzo atrakcyjna, bo można nabyć tę książkę już od 14 złotych.

Teraz czas wakacyjny, dlatego sobie "pyknąłem" po raz drugi "Kniazia Jaremę". Zapewniam Was, że to świetna książka na urlop. Dobrze się ją czyta, a w głowie co nieco pozostanie. Przecież czytając o dawnych czasach możemy lepiej zrozumieć dzisiejsze, zgodnie z powiedzeniem : "Historia magistra vitae est".

Brak komentarzy: